Dnes 23.7.2020 proběhla dlouho očekávaná herní událost Xbox Games Showcase, která měla být výhradně zaměřena na hry, bez žádných nových informací o nově chystané konzoli Xbox Series X. V tomto duchu nakonec celá prezentace proběhla, ale splnila očekávaní?

Xbox Games Showcase doprovázely ještě dvě další akce, pre show a post show. O pre show se postaral starý známý uspávač hadů Geoff Keighley s web kamerou a pár no name Youtubery. Během mluvení o ničem se našel čas i na pár oznámení, ale ani jedno nestálo moc za zmínku. Post show jsem nestihl ani zaregistrovat, ale myslím, že jsem o nic nepřišel.

Nebudu zde psát o všech hrách, které se na Xbox Games Show objevily, ale jen o těch, které mě hodně, nebo alespoň trochu zaujaly. Celkový můj názor na tuto akci je poměrně pozitivní. Ano, plno her se na takovou velkou událost nehodí, ale s tímto bojuji prakticky u každé herní konference. Ostatně bylo zde ukázáno přes 30 her. Vzpomněl bych si na všechny? Nejspíše ne. Když má být konference zaměřená na hry, musí dát prostor každé ptákovině? Nemusí.

Srovnání s Playstation 5 – The Future of Gaming

Nedávná prezentace Sony měla obrovskou výhodu v očekávání představení konzole. Konferenci jsem samozřejmě sledoval, ostatně skoro jako všechny podobné prezentace. Obě konference byly na vysoké úrovni, žádné amatérské záběry, vše bylo předpřipravené a vyumělkované. Playstation 5 se představil rovnou ve dvou variantách – klasická s BD mechanikou a Digital Edition zaměřená logicky na čistě digitální obsah a bez mechaniky. Digital Edition z mého pohledu v dnešní době dává smysl, protože hry na BD nekupuji a obecně nemám rád zastaralé formáty.

Herně byly konference podobné, u obou byla polovina obsahu zajímavá, druhá polovina byla zasraná tunou odpadu, kvůli kterým by si konzoli snad nikdo nekoupil. U Sony bylo u zásadnějších her více gameplay záběrů, což u Microsoftu gameplay záběry výrazně chyběly.

V tuto chvíli je známý i „úvodní“ obsah her pro nové konzole. Z mého pohledu jde snad o nejslabší start konzolí v historii. Ve zkratce – Marvels Spider-Man: Miles Morales (PS5) a Halo Infinite (XSX). Zbytek zaplňují časové exkluzivity a multiplatformní tituly.

Game Pass v hlavní roli

Co bylo na prezentaci skvělé. Každá hra, které byla oznámena/ukázána, bude zároveň obsažena v Game Pass! Microsoft obecně vkládá do této služby velké naděje, které se asi vyplácí. Vždyť nedávno oznámili přes 10 milionů platících uživatelů, a to už je velké číslo, které bude určitě dále růst. Za pár korun měsíčně získáte přístup ke stovkám hrám, za které nemusíte dále utratit ani korunu a vzhledem k cenám her jde o obrovskou finanční úsporu.

A teď k oznámeným hrám, které mě zaujaly.

Halo Infinite

Hned v den vydání mít obrovskou a očekávanou hru se málokdy vidí. Série Halo je pro Xbox zásadní, každý díl se prodává jak rohlíky a další roky s ní hráči žijí. Už dopředu nás lákali na herní ukázku přímo z kampaně hry, a to se taky stalo hned v úvodu. Přes 8 minut dlouhé video byla nejdelší ukázka, kterou jsme mohli spatřit. Očekávaní bylo obrovské, z mé strany určitě. A kromě grafické stránky jsem se vším spokojen. Grafická stránka je hlavní kámen úrazu. Silné inspirování prvním dílem asi nebyl nejlepší nápad. Vývojáři ovšem slibují velký svět, dokonce otevřený. Samozřejmostí je 4K rozlišení, 60 FPS, určitě bude obsahovat on-line co-op, který u série Halo nikdy nemůže chybět a rozsáhlý multiplayer. Vydání je plánováno na konec roku 2020.

State of Decay 3

Ukázka této hry je přesně taková, která by neměla existovat. CGI trailer, který o hře neřekne vůbec nic sice vypadá dobře, ale tím to končí. Předchozí díly byly povedené (ne graficky), ale herně šlo o zajímavé hry, kde budujete komunitu, hledáte lidi s potřebnou specializací, vylepšujete své „bydlení“, zbraně a vozidla. Poměrně komplexní záležitost, která nevede hráče za ručičku, ale opravdu máte pocit, že to, co děláte, je k něčemu (i když reálně, je to jen hra, takže je to k ničemu…)

Forza Motorsport

Aktuálně asi nejlepší závodní série vycházela pravidelně co dva roky. V tuto chvíli uběhly od posledního dílu skoro 3 roky a další díl je stále v nedohlednu? Nová Forza Motorsport (bez čísla a podtitulu – zatím) byla oznámena, ale bez data vydání, a dokonce i bez roku vydání. Co si o tom myslet? Dělají na jiném titulu, nebo nový díl bude obsahovat více novinek? Nový díl pojede ve 4K rozlišení (tohle snad bude standard u každé hry) a v 60 FPS s podporou Ray Tracing.

CrossfireX

Jedna z nejhranějších her na světě, která je ovšem populární v Asii se dostane na Xbox! Klasickou PC verzi byste určitě nechtěli hrát (pokud vaše PC nemá výkon jako kalkulačka). Pro Xbox připravují vývojáři ve spolupráci s Remedy kompletní vylepšení hry, a navíc nabídne i kampaň. CrossfireX stihne vyjít letos v roce 2020 a půjde o F2P titul.

S.T.A.L.K.E.R. 2

Časová exkluzivita Stalkera 2, která bude rovnou v Game Passu, zní na papíře skvěle, ale kdy hra vyjde? Za 2, nebo za 5 let? Uvidíme. Trailer zapůsobil a teď už jen stačí pár let počkat.

Fable

Playground Games stojící za povedenou sérií Forza Horizon nakonec doopravdy dělají na novém díle Fable. Toho jsme se za celou generaci Xbox One nedočkali (pokud nepočítáme krátkodobé bety Fable Legends, který stihli před vydáním ukončit). Oblíbená (teď už dávná) série se vyvíjí a jde o skvělou zprávu! Ovšem kdy Fable vyjde? Snad brzy.

The Medium

S horory se v posledních letech roztrhl pytel. Za aktuální generaci jich vyšla hromada a nejspíše se na tom nebude nic měnit. Zda jde o tolik prodávaný žánr nevím, ale podle frekvence podobných her asi ano. Zajímavostí u této hry je něco jako „dvojí svět“, kdy uvidíte v některých situacích vaši postavu na stejném místě, ale zároveň ve dvou různých prostředí zároveň. Více napoví trailer.

Tell Me Why

Příběhová (ne)hra od studia DONTNOD Entertainment by mohla být zárukou kvality. Vždyť vytvořili sérii Life is Strange. Dokážou navázat na tuto úspěšnou sérii? Uvidíme.

Warhammer 40,000: Darktide

Grounded

Everwild